خانه / دکوراسیون / تعمیرات انواع پرده در منزل

تعمیرات انواع پرده در منزل

پرده میتواند دچار خرابی های متعددی شود که نحوه تعمیرات آن نیز متفاوت باشد. گاهی اوقات پرده با کشیده شدن خراب میشود که در این صورت باید به ترمیم و تعمیر پارچه پرده بپردازیم. این نوع خرابی در پرده های توری و پارچه‌ای بیشتر شایع است و از طرفی تعمیرات پرده های پارچه ای و توری به مراتب راحت تر است.

اما برخلاف پرده های پارچه‌ای تعمیرات پرده های کرکره ای و زبرا (Zebra) کمی دشوار تر است که در ادامه، تعمیر هر کدام از این نوع پرده ها را توضیح خواهیم داد.

تعمیرات پرده زبرا

تعمیرات پرده زبرا

پرده زبرا جز پرده های مدرن و جدید محسوب میشود. پرده زبرا به دلیل کارایی و زیبایی که دارد می تواند در اکثر مکان های خانه مورد استفاده قرار گیرد. پرده زبرا از ترکیب تور حریری چهارخانه ای و پارچه ساخته می شود که به صورت تکراری در کنار هم و در یک رول و به صورت موازی قرار گرفته اند.

پرده زبرا به دلیل 2 لایه بودن امکانات خوبی را برای تنظیم دید و نور محیط های مختلف فراهم می سازد.

از آنجایی که پرده زبرا قطعات مکانیکی بیشتری دارد و همچنین مکانیسم آن پیچیده تر است، به مراتب تعمیرات پرده زبرا دشوارتر است. از این رو اگر توانایی و مهارت تعمیر پرده زبرا خود را ندارید میتوانید تعمیر آن را به متخصص تعمییر پرده بسپارید.

یکی از خرابی های متعدد پرده زبرا خرابی زنجیر پرده یا همان گیر کردن بالابر پرده زبرا است. برای تعمیر زنجیر (بالابر) پرده زبرا به سیم جایگزین، قیچی و فندک نیاز دارید.

 1. مرحله اول: زنجیر پاره شده را نگه داشته و قسمت های اضافی هر دو سمت را با قیچی ببرید.
 2. مرحله دوم: ابتدای سیم جایگزین را بگیرید و آن را به یک طرف زنجیر قبلی وصل کنید.
 3. مرحله سوم: دو قسمت را با هم نگه داشته و فندک را زیر هر قسمت اتصال بگیرید، در این مرحله بهتر است شخص دیگری به شما کمک کند.
 4. مرحله چهارم: فندک را روشن نگه دارید تا زمانی که انتهای سیم ذوب شوند و با هم ادغام شوند.
 5. مرحله پنجم: پس از ادغام شدن به سرعت شعله را خاموش کنید.
 6. مرحله ششم: دو سر آن را لمس کنید و اجازه دهید سیم ها خشک شوند، سپس با کششی آرام امتحان کنید که آیا محکم به هم چسبیده اند یا خیر.
 7. مرحله هفتم: یک بار به طور کامل  پرده زبرا خود را بالا و پایین و سایه روشن کنید تا از کارکرد درست آن مطمئن شوید.

با این 7 مرحله به راحتی تعمیر زنجیر پرده یا همان بالابر پرده زبرا خود را در منزل انجام دهید.

تعمیرات پرده پارچه‌ای

تعمیرات پرده پارچه‌ای

همانطور که در ابتدای مطلب تعمیر پرده ذکر کردیم تعمیر پرده پارچه ای مانند نصب پرده پارچه ای بسیار راحت تر است. علت هم این است که در این نوع پرده‌ها از قطعات مکانیکی استفاده نشده. در این پرده در اغلب اوقات پارچه پرده دچار پارگی و کشیدگی میشود که از طریق ترمیم و تعمیر این مشکل قابل حل است.

برای تعمیر این پرده کافیست پارچه پرده را دوباره کنار یکدیگر قرار دهید و با استفاده از «لایی چسب سوزنی پودری» شروع به تعمیر پرده کنید. دقت کنید که اگر پرده دارای طرح است، طرح ها در کنار هم قرار بگیرند و ناهماهنگ نشوند.

برخی از افراد، لایه سوزنی پودری را به نام «نمد پارچه» می شناسند. این لایی در وزن های مختلف 80 تا 1000 گرمی موجود است. وزن های 400 و 500 این لایه بیشتر سایر وزن های آن کاربرد داشته و در واقع پرمصرف تر است.

در برخی مواقع نیز ممکن است چوب پرده یا قبه پرده خراب شود که در این گونه موارد بجای تعمیر پرده به دلیل ساده بودن قطعه بهتر است آن را تعویض کنید.

تعمیرات پرده توری

تعمیر پرده توری نیز تقریبا شبیه تعمیر پرده پارچه ای است با این تفاوت که در پرده توری ممکن است از لایی چسبی استفاده نشود. نکته مهم در مورد تعمیر این نوع پرده ها، حساسیت به دوخت است. اگر در این کار مهارت ندارید. بهتر است تعمیر این نوع پرده را به متخصص تعمیر پرده بسپارید.

تعمیرات پرده کرکره ای

تعمیرات پرده کرکره ای

با اینکه پرده کرکره ای جز پرده های قدیمی محسوب میشود، اما هنوز هم این نوع پرده در بسیاری از مکان ها مورد استفاده قرار میگیرد.

پرده کرکره ای دارای 2 قسمت اصلی است:

 • سایه پرده
 • بالابر پرده

قابلیت سايه روشن پرده كركره ای توسط يك اهرم پلاستيكي انجام ميشود كه با چرخاندن اين اهرم، زاویه پره های پرده تغییر می‌کند و میتوان میزان عبور نور را تنظیم کرد.

تعمیر اهرم پرده کرکره‌ای

اگر اهرم پرده از جاي خود خارج شده باشد، براي جا زدن اين اهرم نيازي به پايين آوردن پرده نيست و اگر پايه عصايي آن سالم باشد با جا زدن اهرم پرده مجددا درست مثل اول كار ميكند.

اما در صورت شكستن پايه عصايي بايد اين قطعه تعويض شود و اگر اين قطعات همگي سالم باشند ولي اهرم در جاي خود نچرخد پرده بايد پايين آمده و قطعات داخلي آن تعويض و يا سرويس شوند كه در اكثر موارد با تميز كاري و روغن كاري مكانيزم سايه روشن ايراد آن برطرف ميشود.

تعمیر قسمت بالابرنده پرده

اگر طناب پرده پاره شده باشد بايد حتما طناب پرده كاملا تعويض شود و تعمیر پرده قابل انجام نیست. براي اين كار بعد از باز كردن پرده كركره ای، قسمت پارگي مشخص شده و با عبور طناب جديد از شيارهاي مربوطه، آن را تعويض کنید.

اما اگر قرقره نگهدارنده (قفل طناب) كثيف شده و اصطکاک آن از بين رفته باشد ميتوانيم با يك وسيله نوك تيز و الكل اين قسمت را تميز كنيم تا اين قرقره بتواند به خوبي با طناب پرده درگير شده و قفل شود.

کاهش تعمیرات پرده و افزایش عمر آن 

اکثر افراد به مسئله پیشگیری بهتر از درمان است باور دارند، این موضوع در مورد پرده نیز صدق میکند. اگر میخواهید خرابی و تعمیرات پرده خانه شما کمتر شود، بهتر است چند نکته ساده را رعایت کنید تا شاهد خرابی کمتری در پرده های خود باشید.

نکاتی برای افزایش عمر پرده

 • تا جای ممکن از کشیدن پرده از طرف زمین خودداری شود.
 • هنگام استفاده از اهرم ها و سایه زدن پرده، خیلی آرام این کار را انجام دهید.
 • هر 1 – 2 سال سعی کنید بخش های مکانیکی پرده را روغن کاری کنید تا شاهد کاهش تعمیرات پرده خانه خود باشید.
 • جنس و طرح پارچه پرده را طوری انتخاب کنید که موقع تعمیر و ترمیم به مشکل نخورید.

در این مطلب سعی شد، اکثر نکاتی که مربوط به تعمیرات پرده در خانه است توضیح داده شود. از تعمیرات پرده های معمولی گرفته تا تعمیرات پرده زبرا که مکانیسم پیچیده تری دارند.

اگر جز افرادی هستید که با مطالعه این پست نسبت به تعمیر پرده منزل خود اقدام کرده اید، یا میخواهید که اقدام کنید، نظرات و تجربیات خود را در مورد تعمیرات پرده با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

نصب کاغذ دیواری روی کاشی و سرامیک

امروزه بسیاری از افراد به دنبال نصب کاغذ دیواری روی کاشی و کاغذ دیواری روی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

درخواست سریع و آسان خدمات منزل در اپلیکیشن خدمت از ما برای دریافت اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید.

خدمت از ما