خانه / ساختمان / بازسازی ساختمان / بازسازی آپارتمان قدیمی و کوچک

بازسازی آپارتمان قدیمی و کوچک

اگر صاحب یک آپارتمان قدیمی یا نسبتا قدیمی باشید، قطعا چندین بار به فکر بازسازی آپارتمان خود بوده اید. بازسازی یک آپارتمان جز اقداماتی است که میتواند هم در سطح کیفیت محیط مسکونی شما تاثیر بگذارد و هم ارزش مالی آپارتمان شما را هنگام اجاره یا فروش افزایش دهد.

فرقی ندارد آپارتمان شما قدیمی یا کوچک باشد، بازسازی در انواع آپارتمان به یک صورت انجام میشود و تفاوت فقط در هزینه هاست.

فهرست مطالب

بازسازی آپارتمان قدیمی

به عبارت کلی؛ بازسازی آپارتمان یعنی تغییر، حذف و اضافه کردن بخش های جدید به آپارتمان.

حتی رنگ کردن سقف یا دیوار هم میتواند یک نوع بازسازی آپارتمان باشد، چرا که شما بخشی از آپارتمان را دچار تغییر کرده اید.

جدا از بحث تاثیر بازسازی آپارتمان در ارزش قیمتی آپارتمان، همانطور که اشاره کردیم بازسازی آپارتمان در سطح کیفیت زندگی هم تاثیر دارد. منظور از سطح کیفیت، تاثیر در روحیه افراد خانه یا حتی مهمانان است.

ترکیب رنگ های شاد و اضافه شدن امکاناتی جدید و مدرن به آپارتمان تاثیر بسزایی در روحیه افراد دارد.پس اگر در کنار زیبایی ظاهری، سطح کیفیت زندگی هم برای شما مهم است، قطعا بازسازی آپارتمان برایتان لذت بخش خواهد بود.

در کنار بازسازی ظاهری و دکوری آپارتمان، بعضی مواقع نیاز است در قسمت های اساسی آپارتمان نیز تغییر ایجاد کرد. برای مثال نو کردن لوله کشی آب، نو کردن لوله های گاز، برق کشی، داکت بندی، مقاوم سازی سقف و… که این نوع بازسازی جز موارد بازسازی های اساسی آپارتمان قرار میگیرد و هزینه را به جد افزایش میدهد.

حتما در کنار بازسازی ظاهر آپارتمان قدیمی، این نوع بازسازی ها را نیز در نظر بگیرید، چراکه اگر بازسازی روی ناحیه های ضعیف مانند دیوار نم زده یا کف نم زده انجام شود، دوباره همان قسمت دچار خرابی و هزینه دوباره میشود.

در کنار بازسازی آپارتمان و مواردی مثل: تغییر رنگ، امکانات جدید، حذف یا اضافه کردن دیوار و… نو کردن لوازم خانه نیز میتواند مکمل بسیار خوبی باشد و تاثیر بازسازی را دو چندان کند.برای مثال: نو کردن مبلمان، فرش، قاب های دیواری، الِمان و…

 

پس در کنار بازسازی آپارتمان، این مکمل ها را نیز در نظر داشته باشید. همچنین اگر ساکن مشهد هستید میتوانید از خدمات هزینه بازسازی آپارتمان در مشهد نیز استفاده کنید.

بازسازی آپارتمان کوچک

همانطور که اشاره هم کردیم بازسازی آپارتمان در همه ی متراژ به یک صورت انجام میشود و تفاوت فقط در هزینه هاست، برای مثلا شما از متراژ کابینت کمتری یا تعداد شوفاژ کمتری در آپارتمان کوچک استفاده میکنید.

اینکه بازسازی آپارتمان تا چه حد زیبا و شیک در بیاید، به 2 عامل اصلی بستگی دارد:

 • بودجه شما برای بازسازی آپارتمان
 • سلیقه شما برای بازسازی آپارتمان

بودجه (هزینه) برای بازسازی آپارتمان

بودجه (هزینه) برای بازسازی آپارتمان

از آنجایی که هزینه در هر جایی حرف اول را میزند، در بازسازی آپارتمان نیز اول به سراغ این اصل مهم، یعنی «بودجه بازسازی» یا همان هزینه بازسازی آپارتمان میرویم.

هزینه شما در بازسازی آپارتمان قدیمی بسیار متفاوت میتواند باشد، اینکه بخواهید فقط یک سری دیوار را رنگ کنید به مراتب هزینه کمتری از حذف آن دیوار و یا کاغذ دیواری دارد. به همین دلیل هزینه شما میتواند بین چند میلیون تا چند ده میلیون متغییر باشد. اما در کنار بودجه، «سلیقه» شما نیز تاثیر گذار است.

همانطور که خودتان هم میدانید بازسازی آپارتمان کوچک هزینه کمتری دارد، اما در بازسازی آپارتمان کوچک نکته ای وجود دارد که در قسمت سلیقه بازسازی آپارتمان بیان میکنیم.

سلیقه برای بازسازی آپارتمان

سلیقه برای بازسازی آپارتمان

در کنار بودجه، سلیقه و نظر شما نیز تاثیر زیادی در روند و هزینه بازسازی آپارتمان دارد. منظور از سلیقه این است که آیا سلیقه شما در رابطه با نحوه انتخاب و ست کردن رنگها خوب است؟ توقع دارید خروجی کار به چه صورت باشد؟ آیا میتوانید یک طرح خوب را برای کاغد دیواری انتخاب کنید؟ آیا میتوانید یک طرح خوب برای سرامیک های آشپزخانه انتخاب کنید؟ حتی تشخیص جنس خوب از جنس بد نیز مهم است.

سلیقه میتواند در هزینه بازسازی آپارتمان شما تاثیر بگذارد.

در بازسازی آپارتمان کوچک، به این دلیل که فضا کوچکتر و هزینه اجرای بازسازی کمتر است، باید بیشتر روی سلیقه و طراحی تمرکز کنیم، چراکه در فضای آپارتمان کوچک باید طراحی خلاقانه تر از آپارتمان بزرگ باشد تا زیبایی آپارتمان کوچک به چشم بیاید.

استفاده از خلاقیت شما میتواند تاثیر بسزایی در کاهش قیمت ها داشته باشد، برای مثال عکس زیرا ببینید:

خلاقیت در بازسازی آپارتمان

خلاقیت میتواند در هرجای آپارتمان هنگام بازسازی استفاده شود و هیچ منعی ندارد. این طرح برای بازسازی آپارتمان کوچک بسیار بهینه است.
طبق تصویر بالا، در طراحی داخلی این خانه خلاقیت به خرج داده شده. در اینجا هم بصورت بهینه از فضای زیر پله استفاده شده و هم شما هزینه کمتری بابت ساخت کتابخانه یا همان شِلف میدهید.

یا در مثالی دیگر شما میتوانید جای یک اِلمان گران قیمت را با یک گلدان ارزان قیمت اما شیک عوض کنید.

بخش های که در آپارتمان (قدیمی) بازسازی میشود

در بازسازی آپارتمان قدیمی، جاهای مختلفی بازسازی میشوند:

 • بازسازی آشپزخانه
 • بازسازی سرویس بهداشتی و حمام
 • بازسازی اتاق ها
 • بازسازی سالن (پذیرایی)

بازسازی آپارتمان (آشپزخانه)

بازسازی آپارتمان (آشپزخانه)

آشپزخانه یکی از مهمترین مکان های خانه محسوب میشود. از طرفی استهلاک وسایل در این مکان نیز بسیار بیشتر است. دوده و بخار شدید چربی ها تنها بخشی از عوارضی است که در آشپزخانه شکل میگیرد.

بازسازی آشپزخانه احتمالا پرخرج ترین بخش بازسازی آپارتمان قدیمی برای شما باشد!

لیستی از مخارج احتمالی بازسازی آشپزخانه آپارتمان:

 • بازسازی کابینت ها
 • بازسازی نورپردازی
 • بازسازی دیوار و کف + زیرسازی
 • بازسازی لوله کشی و شیرآلات
 • بازسازی پنجره ها

لیست ارائه شده لیستی از مهمترین اجزای آشپزخانه هستند و در کنار این ها شاید بتوان موارد دیگری از جمله: هواکش، لوله های گاز، لوله کشی فاضلاب و… نیز جای داد.

بازسازی کابینت آشپزخانه

بی شک کابینت آشپزخانه، پر استفاده ترین وسیله آشپزخانه است، کابینت آشپزخانه در اثر باز و بست های زیاد، دوده، چربی و ریختن آب در معرض استهلاک شدید است، از این رو کابینت ها جز اولین وسایل ما برای بازسازی آشپزخانه آپارتمان هستند.

رنگ و نوع کابینت را نسبت به دیوار و کف و همچنین میزان نور و فضای آشپزخانه استفاده کنید، معمولا در فضای باز استفاده از رنگ های تیره تر و در فضای کوچک تر استفاده از رنگ های سفید و ساده (خنثی) کاربردی تر هستند.

البته همانطور که گفته شد در بازسازی آپارتمان قدیمی یا کوچک سلیقه شما نیز تاثیر بسزایی دارد.

حتما از نصاب کابینت بخواهید به درستی درهای کابینت را نصب و سرویس کند تا به علت سفتی، دسته درب کابینت شکسته یا دچار آسیب نشود و همچنین هزینه بازسازی آپارتمان برای شما زیادتر نشود.

در هنگام بازسازی آشپزخانه آپارتمان اگر فضای کافی دارید از کانتر نیز میتوانید استفاده کنید.

بازسازی نورپردازی آشپزخانه

بازسازی نورپردازی آشپزخانه

معمولا در آپارتمان های قدیمی نورپردازی آشپزخانه ضعیف انجام شده، به همین دلیل بهتر است در بازسازی آپارتمان، سبک نورپردازی جدیدی برای آشپزخانه انجام دهید.

نورپردازی پایین و بالای کابینت ها، نورپردازی روی کانتر و نورپردازی داخل کابینت ها از جمله اقداماتی است که میتواند بسیار فضای آشپزخانه را زیباتر کند و رضایت بازسازی آپارتمان را برای شما بالا ببرد.

بازسازی دیوارها، کف و سقف آشپزخانه 

همانطور که اشاره هم کردیم به دلیل دوده و چربی، بسیاری از وسایل آشپزخانه در معرض کثیفی و از بین رفتن هستند، دوده و چربی اگر برای مدت زیادی بماند، قابل تمیز کردن نیست و حتی بعد از تمیز کردن کدری به جای میگذارد. از این رو نیاز است که دیوار و سقف آشپزخانه به خوبی بازسازی شود. این بازسازی میتواند از طریق رنگ آمیزی صورت گیرد.

رنگ دیوار و سقف را طوری تعیین کنید که با کابینت و فضا همخوانی داشته باشد.

در کف آشپزخانه بسته به سلیقه دلخواه خود، میتوانید از کفپوش یا سرامیک استفاده کنید، همخوانی رنگ و فضای آشپزخانه یادتان نرود!

بازسازی دیوارها، کف و سقف آشپزخانه 

بازسازی لوله کشی و شیرآلات آشپزخانه

یکی دیگر از نکاتی که در بازسازی آپارتمان قدیمی نباید فراموش شود، بازسازی لوله کشی و شیرآلات آشپزخانه آپارتمان است.

اگر بازسازی آشپزخانه به گونه ای مدرن انجام شده، از شیرآلات لوکس و جدید که در بازار بسیار فروان هستند استفاده کنید و اگر بازسازی و طراحی آشپزخانه را به سبک کلاسیک جلو برده اید شیرآلات طرح کلاسیک گزینه مناسبی هستند.

از جمله شیرآلاتی که هنگام بازسازی میتوانید جایگزین کنید:

 • شیر ظرفشویی
 • شیر ماشین ظرفشویی
 • شیر ماشین لباس شویی

در کنار شیرآلات، لوله کشی نیز بایستی تعویض شود، لوله گاز و لوله های شیرآلات جز این موارد هستند که در هنگام بازسازی آپارتمان باید مورد توجه قرار گیرند.

بازسازی درب و پنجره ها

درب و پنجره های آشپزخانه نیز جز مواردی است که باید در هنگام بازسازی آپارتمان جایگزین شوند. اگر آشپزخانه شما دارای پنجره است، بهتر است حتما پنجره های آن را تعویض و نو کنید.

بازسازی آپارتمان (سرویس بهداشتی و حمام)

بازسازی آپارتمان (سرویس بهداشتی و حمام)

بعد از آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام مهمترین جایی است که باید در بازسازی آپارتمان قدیمی، مورد توجه باشد.

سرویس بهداشتی یکی از پر رفت و آمدترین مکان های آپارتمان است و دچار استهلاک بالایی میشود. به همین دلیل در کنار زیبایی؛ به کیفیت مواد و وسایلی که به کار میبرید حساس باشید.

از جمله مواردی که برای بازسازی سرویس بهداشتی آپارتمان قدیمی میتوان به آن اشاره کرد، بازسازی شیرآلات روشویی و دست شویی، تعویض سینک روشویی، بازسازی آینه، استفاده از توالت فرنگی و تعویض سرامیک در کف و دیوار است. در کنار این موارد میتوانید در پشت آینه روشویی از بک لایت نیز استفاده کنید.

در بازسازی حمام نیز تعویض سرامیک کف و دیواره، تعویض شیرآلات، نصب آینه ضد بخار، نصب حوله خشک کن از جمله مهمترین مواردی است که میتوانید انجام دهید. در کنار این موارد میتوانید هزینه بیشتری کنید و وان نیز به حمام اضافه کنید.

بازسازی آپارتمان (اتاق)

معمولا اتاق ها ساده ترین فضای خانه ها هستند، اگر اتاق دارای مستر بود، پس بایستی در وهله اول، مستر را بررسی کرد، از شیرآلات، سرامیک، تهویه گرفته تا لوله کشی. در کنار این موارد به نکات زیر توجه کنید:

اگر اتاق آپارتمان یک اتاق معمولی بدون مستر بود، باید حتما از سالم بودن دیوارها و سقف مطمئن شوید. بررسی کنید که دارای نم نباشد. اگر نم زده بود باید از جهات دیگر و دقیق تر دیوار و سقف اتاق بررسی شود.

بعد از رفع مشکل دیوار و سقف، حال میتوانید دیوار و سقف را رنگ کنید، برای رنگ کردن دیوار و سقف اتاق آپارتمان خوب فکر کنید. اگر بعد از بازسازی آپارتمان قدیمی، قصد اجاره آن را دارید، بهتر است از یک طرح مینیمال (ساده) بهره ببرید، اما اگر خانه را برای استفاده خود میخواهید میتوانید نسبت به کودک، نوجوان، یا بزرگسال بود فرد، طراحی اتاق را انجام دهید. برای مثال عکس زیر:

بازسازی آپارتمان (اتاق)

از آنجایی که هزینه بازسازی اتاق آپارتمان پایین تر از دیگر جاهای آپارتمان است، میتوانید با هزینه پایین، بهره برداری بیشتری به دست بیاورید.

بازسازی آپارتمان (سالن پذیرایی)

بازسازی آپارتمان (سالن پذیرایی)

شاید در این لیست، بازسازی سالن پذیرایی آپارتمان قدیمی جز موارد آخر بوده، اما چیزی از اینکه سالن پذیرایی مهمترین جایی است که مورد قضاوت میهمانان قرار میگیرد کم نمیکند. پس بازسازی این مکان از آپارتمان را دست کم نگیرید!

مهمترین اقداماتی که در بازسازی سالن آپارتمان باید توجه کنید:

 • بازسازی دیوار، سقف و کف
 • بازسازی نورپردازی ها
 • بازسازی سیسستم گرمایشی (شوفاژ)
 • بازسازی دریچه کولر یا سیستم سرمایشی

بازسازی دیوار سالن، جز اولین اقداماتی است که شما انجام میدهید. رنگ کردن دیوار و استفاده از کاغذ دیواری وهله اول است. در کنار اینها میتوانید از کناف نیز استفاده کنید و جلوه زیبا تری به سالن دهید.

در بازسازی سقف نیز، استفاده از کناف و نورپردازی در زیبایی سالن تاثیر بسیاری دارد.

کف سالن را نیز میتوانید از کف پوش استفاده کنید تا پایانی باشد بر بازسازی سقف، کف و دیوارها.

بازسازی و نو کردن نورپردازی سالن آپارتمان نیز باید مورد توجه باشد، در طراحی مدرن کنونی از تعداد بیشتر لامپ کم مصرف به جای یک تک لامپ استفاده میشود، همچنین لامپ آویز نیز اگر به درستی و با سلیقه نصب شود جلوه زیبایی دارد.

بازسازی و نو کردن شوفاژ نیز با اهمیت است، اگر شوفاژ ها سالم هستند و کارایی لازم را دارند، کافیست آن را رنگ کنید، اما اگر بسیار قدیمی یا فرسوده شده اند، بایستی نو شوند.

دریچه کولر و همچنین اسپلیتر نیز در بازسازی آپارتمان باید مورد توجه باشد، حتما در کنار مواردی که ذکر شد این 2 را نیز در صورت نیاز تعویض کنید.

نکات بازسازی آپارتمان

نکاتی  که در بازسازی آپارتمان قدیمی باید حواستان باشد تا کامتان تلخ نشود!

در انتها برای شما نکاتی را فراهم کرده ایم که با رعایت این موارد تا جای ممکن بازسازی آپارتمان برای شما به خوشی تمام میشود و متضرر نمیشوید. پس نکاتی که در زیر بیان شده را جدی بگیرید.

برای بازسازی آپارتمان عجول نباشید!

برخی مواقع دچار تصمیم زودهنگام میشویم و بدون بررسی لازم و برنامه ریزی دست به بازسازی آپارتمان میزنیم، این نوع تصمیم بین افرادی که تازه یک آپارتمان را میخرند معمولا بیشتر است. بهتر است کمی در آپارتمان سکونت کنید و روی این تصمیم به خوبی فکر کنید.

از هزینه بازسازی آپارتمان خبر ندارید و آن را دست کم میگیرد! 

ممکن است فکر کنید، بازسازی آپارتمان هزینه زیادی ندارد و آن را دست کم بگیرید. مثلا فکر کنید با 10 میلیون بازسازی را انجام میدهید، اما بعد شروع کار، آن را با 50 میلیون به پایان برسانید! حتما در مورد هزینه ها مراقب باشید و تحقیق کنید. همچنین محض احتیاط 20% به هزینه برآورد شده برای بازسازی آپارتمان اضافه کنید.

منتظر هر اتفاق ناگهانی در هنگام بازسازی باشید 

در هنگام بازسازی آپارتمان، احتمال رخ دادن هر اتفاقی است! آسیب به کابینت ها، آسیب به سیم کشی، ترکیدگی لوله و…

پس خود را برای هر چیزی آماده کنید و تعجب زده نشوید! البته منظور ما این نیست که بدبین باشید یا بترسید، منظور این است که آمادگی لازم را داشته باشید.

در بازسازی آپارتمان کمی دست و دلباز باشید!

اجرای خوب بازسازی آپارتمان باید به دست یک متخصص خُبره انجام شود که هم از لحاظ کاری و هم از لحاظ ذهنی (سلیقه) در سطح خوبی باشد. فقط ارزان بودن و هزینه پایین را ملاک قرار ندهید.

خودتان هم نظر دهید!

اینکه صفر تا صد کار را به متخصص بسپارید خوب است، اما بدانید که شما هم باید در مورد بازسازی آپارتمان اظهار نظر کنید و با متخصص به خوبی مشورت کنید و در جریان کار قرار بگیرید.

از متخصص نمونه کار بخواهید

از گروهی که قصد بازسازی آپارتمان شما را دارند نمونه کار بخواهید و حتی شماره مشتریان قبلی را از آن ها بگیرید و تحقیق کنید.

از گروه بازسازی آپارتمان پیش نمایش بخواهید

از گروهی که قصد بازسازی آپارتمان شما را دارند، یک پیش نمایش از کار بخواهید، این پیش نمایش میتوانید با استفاده از یک برنامه 3D  Max صورت گیرد، اگر گروه به چنین برنامه ای تسلط ندارد، پس مناسب کار شما نیست!

هر سوالی در ذهن خود دارید بپرسید، تعارف نکنید!

این پول میلیونی شماست که قرار است برای بازسازی آپارتمان هزینه شود، پس تا جای ممکن همه سوالات و ابهامات خود را از طریق متخصصین و مشاوران رفع کنید.

 به قدر کافی برنامه ریزی کنید و در وسط راه تغییر برنامه ندهید

تا قبل از شروع بازسازی آپارتمان تا جای ممکن برنامه ریزی کنید، چراکه تغییر برنامه در وسط راه میتواند هزینه بسیار بیشتری به شما تحمیل کند و لذت پایان کار را از شما بگیرد!

قبل از شروع بازسازی آپارتمان وسایل مهم را تهیه کنید

اینکه در بازسازی آپارتمان وقفه چند روزه بوجود بیاید خوب نیست. پس بهتر است مهمترین وسایل و لوازم را که باید آماده باشند از پیمانکار بپرسید و تهیه کنید.

بازسازی آپارتمان قدیمی را بنیادی انجام دهید

منظور از بنیادی این است که اگر دیوار دچار نم شده یا دیگر موارد، حتما مشکل را بصورت بنیادی درست کنید (مثلا: تعمییر ایزوگام) و سپس کارهای ظاهری را انجام دهید.

بودجه برای نو کردن دکور و وسایل آپارتمان داشته باشید!

فرض کنید در فضایی هستید که سالن و دیوار آن بسیار مدرن و جدید باشند، اما مبلمانی که روی آن نشسته اید برای دهه 70! این تضاد میتواند کام شما را بعد از بازسازی آپارتمان تلخ کند، پس حتما یک بودجه برای تعویض فرش، مبلمان و در کل دکور کنار بگذارید تا این اتفاق برای شما نیفتد.

هزینه بالا به معنای کیفیت مطلق نیست!

قرار نیست هر چیزه قیمت بالا کیفیت بالایی داشته باشد! حتما در بازسازی آپارتمان به صرفه جویی هم توجه داشته باشید، مثلا شیرآلات را از جای عمده تهیه کنید، سرامیک را از عمده فروش تهیه کنید و دیگر مواردی که میتوانید.

تا جای ممکن ابعاد همه چیز درون آپارتمان را داشته باشد

حتما سعی کنید ابعاد جاهای مختلف آپارتمان را قبل از بازسازی داشته باشید، این ابعاد را یک جای مطمئن یادداشت کنید، چرا که 100% لازمتان میشود.

مراقب برقکشی ساختمان باشید

برق ساختمان بسیار مهم است، حتما در هنگام برق کشی مواظب باشید که پیمانکار کار خود را به خوبی انجام میدهد.

قرارداد بازسازی آپارتمان

قبل از بازسازی آپارتمان یک قرار محکم و جامع ببندید

حتما قبل از شروع بازسازی آپارتمان، یک قرارداد محکم ببندید و حتی در تنظیم قرارداد با یک شخص مطلع مشورت کنید. اگر عکس یا چیزهای دیگری نیز لازم است به قرارداد بازسازی آپارتمان ضمیمه کنید.

یکدفه شروع به بازسازی همه جای آپارتمان نکنید!

بهتر است بازسازی آپارتمان، مکان به مکان باشد و بصورت یکباره دست به همه جای آپارتمان نزنید، مخصوصا اگر که میخواهید پیمانکار را محک بزنید.

قبل از بازسازی آپارتمان سری به یوتیوب بزنید

یوتیوب پر از ویدیوهای متنوع در مورد بازسازی آپارتمان و ساختمان است، کافیست در یوتیوب « home renovation» را جستجو کنید، تا وارد دنیایی از ویدیوهای بازسازی آپارتمان و ساختمان شوید.

در این پست سعی شد، تا جای ممکن شما را در زمینه بازسازی آپارتمان و نکات مهم آن راهنمایی کنیم. اگر تجربه یا نظری در مورد این پست با موضوع «بازسازی آپارتمان» دارید، برای ما و دیگر کاربران کامنت کنید.

Rate this post

همچنین ببینید

نصب کاغذ دیواری

آیا به خدمت نصب کاغذ دیواری نیاز دارید؟   ارائه خدمات دکوراسیون داخلی منزل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

درخواست سریع و آسان خدمات منزل در اپلیکیشن خدمت از ما برای دریافت اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید.

خدمت از ما