خانه / ساختمان / راهنمای کامل برای استفاده از رنگ روغنی در نقاشی ساختمان

راهنمای کامل برای استفاده از رنگ روغنی در نقاشی ساختمان

راهنمای استفاده از رنگ روغنی در نقاشی ساختمان

طراحی و نقاشی ساختمان از بهترین روش های تغییر دکوراسیون منزل بوده که کاربرد فراوان دارد. همچنین استفاده از رنگ روغنی در نقاشی ساختمان یک روش زیبا تر از سایر روش ها است. همچنین شما با استفاده از رنگ روغنی متمایز تر شده و رنگ پایدار تری داشته باشید.

آیا شما هم به دنبال یک راهنمای کامل برای استفاده از رنگ روغنی در نقاشی ساختمان هستید ؟ با مطالعه موارد زیر علاوه بر آشنایی اجمالی کاربرد ساختار رنگ روغنی ، با موارد استفاده رنگ روغنی و همچنین یک راهنما یا کاتالوگ رنگ روغنی ساختمان آشنا شوید.

 

 رنگ روغنی در نقاشی ساختمان

 

عنوان های اصلی رنگ روغنی در نقاشی ساختمان

عنوان های اصلی این مقاله شامل موارد زیر است:

 • معرفی انواع رنگ روغنی در نقاشی ساختمان
 • کاربردهای رنگ روغنی در نقاشی ساختمان
 • نکات مهم کاربرد رنگ روغنی در نقاشی ساختمان
 • کلام آخر در استفاده از رنگ روغن در نقاشی ساختمات

 

معرفی انواع رنگ روغنی در نقاشی ساختمان

اگر قرار است ساختمان و منزل خود را با رنگ نقاشی کنید، ابتدا بهتر است با انواع رنگ ها آشنایی داشته باشید. این که شما برای هر قسمت، چه جنس رنگی را به کار ببرید بسیار اهمیت دارد. برای مثال لازم است آشپزخانه را با رنگ های رنگ آمیزی کنید که قابلیت شست و شو داشته باشد. حتی رنگ روغنی در نقاشی ساختمان نیز دارای انواع مختلفی است که در ادامه به معرفی هر کدام خواهیم پرداخت:

 1. رنگ روغنی مات
 2. رنگ روغنی براق
 3. رنگ روغنی ترکیبی

 

1- رنگ روغنی مات

در صورتی که قرار است دیوارهایی را رنگ آمیزی کنید که چند لایه رنگ خورده و یا دارای لکه هایی است، بهتر است برای نقاشی ساختمان به سراغ رنگ روغنی در نقاشی ساختمان مات بروید تا بتواند عیوب موجود را پوشش دهد. در این حالت به دلیل این که نور از دیوار منعکس نمی شود، لذا مشکلات لایه های زیرین رنگ به چشم نمی آید.

 

2- رنگ روغنی براق

اگر از این رنگ روغنی در نقاشی ساختمان استفاده می کند لازم است بدانید که برخورد کمترین نور به بدنه، به خوبی منعکس می شود در نتیجه استفاده از رنگ روغنی براق یک انتخاب مناسب برای ساختمان هایی است که کمترین سهم را از نور خورشید دارند.

فرض کنیم که خانه شما در خلاف جهت نور خورشید قرار دارد و در طول روز، کمترین روشنایی وارد ساختمان می شود. به همین دلیل لازم است لامپ های خانه را روشن بگذارید که قطعا هزینه مصرف برق، زیاد خواهد شد. حال اگر در انتخاب رنگ روغنی در نقاشی ساختمان از انواع براق استفاده کنید، می توانید همین مقدار کم نور خورشید را به بهترین شکل ممکن در فضا، منعکس کنید.

 

3- رنگ روغنی ترکیبی

شما می توانید برای رنگ آمیزی ساختمان از ترکیب رنگ روغنی براق و مات استفاده کنید. در این صورت خودتان می توانید تعیین کنید که میزان براق بودن رنگ روغنی در نقاشی ساختمان چقدر باشد.

 

دقت نمایید که انتخاب مناسب ترین رنگ برای نقاشی ساختمان یک از اصول تجربی و زیبایی شناسی می باشد که به آن باید توجه نمود.

 


 

کاربردهای رنگ روغنی در نقاشی ساختمان

از کاربردهای رنگ روغنی در نقاشی ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خاصیت ضد آب
 2. ویژگی عایق بودن
 3. استفاده برای چوب

 

1- خاصیت ضد آب

مهمترین ویژگی رنگ روغنی در نقاشی ساختمان این است که ضد آب هستند به این معنا که شما می توانید بعد از  استفاده از رنگ روغنی بدون نگرانی، دیوارها را بشویید. لذا بهترین رنگ روغنی در نقاشی ساختمان نقاشی آشپزخانه، همین رنگ روغنی است. در آشپزخانه به دلیل پخت و پز غذا، بخار ماده غذایی و چربی بر روی دیوارها خواهد نشست که تنها با شستن، پاک می شوند به همین دلیل است که بهتر است دیوارهای این قسمت از ساختمان یا با سرامیک و کاشی پوشیده شده و یا در صورت تمایل به نقاشی، از رنگ روغنی در نقاشی ساختمان استفاده شود.

 

2- عایق بودن

یکی دیگر از خاصیت های رنگ روغنی در نقاشی ساختمان ، عایق بودن این رنگ است. برای مثال برای رنگ آمیزی نرده های ساختمان و کلیه مواردی که در تماس با محیط بیرون قرار داشته و در اثر شرایط محیطی ممکن است پوسیده شوند، توصیه می کنیم که استفاده از رنگ روغنی برای نقاشی استفاده کنید چرا که عایق بوده و مانع از زنگ زدگی و پوسیدگی خواهد شد.

 

3- استفاده برای چوب

از طرف دیگر با توجه به عایق بودن رنگ روغنی در نقاشی ساختمان ، می توانید در استفاده از رنگ روغنی در نقاشی ساختمان درب ها و پنجره های چوبی را نیز به راحتی نقاشی کنید. همان گونه که می دانید اگر به چوب آب برسد، ورم کرده و خراب می شود. این مسئله بیشتر برای درب حمام اتفاق می افتد. حل اگر درب ها را با رنگ روغن نقاشی کنید این معضل بروز نمی کند.

 


 

نکات مهم کاربرد رنگ روغنی در نقاشی ساختمان

در صورتی که شما تصمیم دارید برای رنگ آمیزی ساختمان خود از انواع رنگ روغنی در نقاشی ساختمان استفاده کنید، توصیه می کنیم که ادامه مقاله را با دقت مطالعه نمایید:

 1. استفاده از ابزار مناسب
 2. نبودن براقی زیاد رنگ
 3. انتخاب هارمونی مناسب
 4. زیرسازی مناسب قبل از شروع کار
 5. انتخاب رنگ بر حسب کارایی و شرایط محیطی

 

1- استفاده از ابزار مناسب

حتی اگر شما از بهترین رنگ روغنی در نقاشی ساختمان استفاده کنید ولی ادوات رنگ آمیزی شما مناسب نباشد، نهایتا رنگ ساختمان خراب خواهد شد. لذا در ابتدا وسایل و تجهیزات مناسب را تهیه نمایید. برای مثال اگر قرار است رنگ آمیزی را با قلمو انجام دهید حتما قلمو باید به گونه ای باشد که بر روی دیوارها موج نیاندازد.

 

2- نبودن براقی زیاد رنگ

رنگ روغنی در نقاشی ساختمان نباید زیاد براق باشد در زمان شب که لامپ های ساختمان روشن می شود، یک محیط زننده را ایجاد می کند که چشم ها را اذیت می کند. تعادل را از این نظر رعایت کنید و در صورت لزوم، رنگ روغنی ترکیبی را استفاده کنید.

 

3- انتخاب هارمونی مناسب

انتخاب ترکیب رنگ مناسب فاکتور بسیار مهمی است که در زیبایی دکوراسیون داخلی ساختمان تاثیر می گذارد به ویژه اگر شما تصمیم دارید از رنگ روغنی در نقاشی ساختمان استفاده کنید. برای مثال بهتر است  رنگ روغنی در نقاشی ساختمانمات و براق را در کنار هم به کار ببرید تا جلای محیط زیبا و در عین حال ملایم باشد. از طرفی رنگ هایی انتخاب شود که با یکدیگر هارمونی دارند. ترکیب رنگ های تند در محیط کار و یا خانه، اشتباه بزرگی است که برخی از افراد در رنگ آمیزی ساختمان مرتکب می شوند. پیشنهاد می کنیم که رنگ هایی را انتخاب کنید که با رنگ سایر اجزا دکوراسیون، هم خوانی داشته باشد.

 

4- زیرسازی مناسب قبل از شروع کار

قبل از این که رنگ روغنی در نقاشی ساختمان استفاده شود باید سطح زیرین را کاملا صاف کرده و بستر مناسب را برای رنگ آمیزی فراهم نمایید. توجه داشته باشید که حتی اگر کوچکترین ناهمواری و یا عیبی در دیوار وجود داشته باشد و قبل از نقاشی آن را رفع نکنید، تمام زحمات شما هدر خواهد رفت چرا که نمای رنگ آمیزی ساختمان از بین می رود. به طور کلی این گونه می توان گفت که بتونه کاری تاثیر مهمی بر کیفیت نقاشی ساختمان دارد.

 

5- انتخاب رنگ بر حسب کارایی و شرایط محیطی

انتخاب رنگ روغنی در نقاشی ساختمان را بر حسب کارایی آن قسمت انجام دهید. در اتاق خواب از رنگ های ملایم و در سالن از رنگ های شاد استفاده کنید.

 


کلام آخر در استفاده از رنگ روغن در نقاشی ساختمات

هنوز هم امروزه رنگ روغنی در نقاشی ساختمان جایگاه خود را دارد. اکنون باید به فکر پوشش دیوارها باشید. اگر کمی در بازار جست و جو کنید، انواع پوشش دیوار همانند کاغذ دیواری، رنگ، چوب و نماکاری با سنگ و…. در اختیار شما قرار خواهد کرد که بر حسب نیاز خود، شرایط مالی و از طرفی محلی که قرار است استفاده شود، می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

امیدوارم مطلبی که در مورد رنگ روغن در نقاشی ساختمان را مطالعه نمدید برای شما مفید بوده باشد ، برخی از مطالب که ممکن است برای شما مفید باشد :

نقاشی ساختمان در تهران

نقاشی ساختمان

سنگ کاری

نصاب کاغذ دیواری

نصب کاغذ دیواری

5/5 - (3 امتیاز)

همچنین ببینید

نصب کاغذ دیواری

آیا به خدمت نصب کاغذ دیواری نیاز دارید؟   ارائه خدمات دکوراسیون داخلی منزل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

درخواست سریع و آسان خدمات منزل در اپلیکیشن خدمت از ما برای دریافت اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید.

خدمت از ما