خانه / مطالب / طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی (برای دست و سطوح)

طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی (برای دست و سطوح)

ویروس کرونا و کمیاب شدن محلول های ضدعفونی کننده، بازار طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی را بیشتر از هر زمان دیگری گرم کرده است. امروز افراد زیادی را می بینیم که به دنبال طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل، طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با سرکه و طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست خانگی برای کودکان و بزرگسالان هستند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی و روش ساخت محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح را بررسی کنیم تا بتوانیم با آمادگی بهتری با شرایط خاص فعلی مواجه شویم.

مطمئنا تا به حال متوجه شده اید که روش ساخت محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح و طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با سرکه کارایی مناسب را در برابر این ویروس ندارد. در مقابل، باید از طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست خانگی و طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل استفاده کرد. البته سفیدکننده ها نیز برای تهیه محلول های ضدعفونی کننده سطوح مناسب اند که آنها را نیز بررسی خواهیم کرد.

 

طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی

 

طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل

برای طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل، منابع معتبر یادآوری می کنند که حداقل الکل موجود در طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست خانگی باید 60 درصد باشد تا بتواند شما را در برابر این ویروس نوظهور به خوبی محافظت کند. فرمولی که در ادامه برای طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل می بینید، این درصد را رعایت می کند.

 

1. طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل مالشی

برای طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل، به 2/3 فنجان الکل مالشی، 1/3 فنجان ژل آلوئه ورا (از یک مارک تجاری استفاده کنید و نه ژل های خانگی)، و 20 قطره روغن درخت چای احتیاج دارید. این موارد را با یکدیگر مخلوط کنید و در یک بطری کوچک یا یک بطری اسپری نگهداری کنید. طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل به همین سادگی است. این فرمول برای روش ساخت محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح مانند پیشخوان آشپزخانه نیز مناسب است.

 

2. طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست خانگی با اتانول

اتانول 60 تا 95 درصد نیز در طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست خانگی و طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل مناسب است. این ماده توسط منابع مختلف به عنوان یک ضدعفونی کننده مناسب برای از بین بردن میکروب ها معرفی شده است. الکل هایی که امروزه با عنوان طبی در داروخانه ها به فروش می رسند، اتانول هستند و می توانید از آنها نیز در طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل استفاده کنید.

ایزوپروپیل الکل نیز از دیگر الکل های تایید شده است که اثر گذاری آن در ضدعفونی کردن پوست به اثبات رسیده. در نتیجه از آن نیز می توانید در طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست خانگی و طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل استفاده کنید.

 

طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل

 

طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با سفیدکننده

طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با سرکه را که کنار بگذاریم، طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست خانگی و طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل تنها روش برای تهیه یک محلول کارا نیست. خوشبختانه مواد سفیدکننده نیز می توانند برای اینکار مفید واقع شوند.

سفیدکنندهایی مانند وایتکس یا آب ژاول، ضدعفونی کننده هایی قوی برای سطوح و پرکاربرد در روش ساخت محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح هستند. زیرا ماده فعال موجود آنها در از بین بردن انواع باکتری، قارچ و ویروس (آنفولانزا، کرونا و…) موثر است. در صورت استفاده از طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با این ماده، بد نیست بدانید که آنها در بازه 10 الی 60 دقیقه ای اثر گذارند و به دلیل ارزانی، استفاده از آنها در مراکز درمانی بسیار رایج است.

 

طرز تهیه ی محلول ضدعفونی کننده خانگی برای سطوح

روش ساخت محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح با سفیدکننده ها به صورت زیر است:

ابتدا غلظت هیپوکلریت سدیم (همان ماده فعال) روی محصول را بخوانید که معمولا 5 درصد است. با توجه به اینکه غلظت مناسب روش ساخت محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح 0.05 درصد است، باید آن را با آب رقیق کنید. برای اینکار، کافیست 1 واحد از ماده سفید کننده را با 99 واحد آب سرد مخلوط کنید. پس از طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی و هنگام استفاده از آن (در محیط های دارای تهویه مناسب)، حتما به نکات زیر توجه کنید:

  1. این محلول در تماس با مواد آلی غیر فعال، و در برابر نور خورشید و حرارت تجزیه می شود. با مواد شیمیایی دیگر نیز واکنش می دهد. در نتیجه هر یک از این موارد، کارایی روش ساخت محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح کاهش یافته و حتی ممکن است گازهای خطرناک تولید شود.
  2. موجب تحریک غشاهای مخاطی، پوست و مجاری هوایی می شود. بنابراین حتما از ماسک، دستکش، پیش بند ضد آب و در صورت امکان عینک نیز استفاده کنید.
  3. فرمول این محلول ها با طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل یا طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با سرکه متفاوت است. هرگز آنها را با مواد شوینده دیگر استفاده نکنید، زیرا می تواند باعث کاهش کارایی، واکنش های خطرناک، و تولید گازهای سمی شود.
  4. پس از طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی، آن را در مکانی خنک، تاریک و دور از دسترس کودکان نگه دارید.

 

طرز تهیه ی محلول ضدعفونی کننده خانگی برای سطوح

 

دستمال‌ مرطوب یا محلول ضدعفونی کننده؟

تحقیق های ویروس شناسان نشان می‌دهد که انواع دستمال مرطوب برای تمیز کردن سطوح مناسب هستند و نه برای ضدعفونی کردن دست ها. دستمال های مرطوب به جای از بین بردن میکروب ها، بیشتر آنها را پخش می کنند. استفاده از دستمال های مرطوب در شرایطی موثر است که شامل حداقل ۴۰ درصد الکل باشند.

 

سخن پایانی

امیدواریم روش های طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی در این مطلب به شما برای ضدعفونی دست ها و سطوحی که به آنها در ارتباط هستید کمک کند. فراموش نکنید که شست و شوی صحیح دست ها همچنان بهترین روش برای جلوگیری از ابتلا و شیوع انواع بیماری های واگیردار است. استفاده از محلول ضدعفونی کننده دست خانگی و غیرخانگی در مدت طولانی می تواند به پوست شما آسیب برساند. بنابراین، بهتر است در شرایط ضروری از این محلول ها استفاده کنید و تا حد امکان دست هایتان را با آب و صابون بشویید.

Rate this post

همچنین ببینید

کار بنایی در تهران

به دنبال خدمات بنایی در تهران هستید ؟ شما کار بنایی انجام می دهید   ؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

درخواست سریع و آسان خدمات منزل در اپلیکیشن خدمت از ما برای دریافت اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید.

خدمت از ما