خانه / ساختمان / چگونه چوب را رنگ بزنیم ؟

چگونه چوب را رنگ بزنیم ؟

چگونه چوب را رنگ بزنیم ؟ سوالی که در این مقاله به پاسخ آن می رسید . در نقاشی اشیا و نقاشی ساختمان ها، رنگ آمیزی چوب یکی از مهمترین مواردی است که باید به دقت و اصولی انجام گیرد. برخی از قسمت های خانه و یا هر بنای دیگری که چوبی هستند، اشیا چوبی در منزل و…. را باید رنگ نمود.

تا نه تنها زیبایی بیشتری داشته باشند بلکه دوام و طول عمر آن ها زیاد شود. برای مثال درب های چوبی که در خانه خود برای اتاق خواب، ورودی و… استفاده می کنید باید حتما مورد رنگ آمیزی قرار گیرند در غیر این صورت، زیبایی و ماندگاری آن ها دوامی نخواهند داشت.

 

چگونه چوب را رنگ بزنیم

 

چگونه چوب را رنگ بزنیم ؟

قبل از هر چیز باید آماده سازی چوب برای رنگ آمیزی انجام شود. اگر مقالات دیگر سایت را به دقت مطالعه کرده باشید، متوجه خواهید شد که همواره تاکید بر این داریم قبل از نقاشی هر شی و بنایی باید ابتدا زمینه را فراهم نمود و این قانون در مورد رنگ آمیزی چوب نیز صدق می کند. این آماده سازی کمک می کند تا رنگ ها بسیار زیباتر جلوه کنند و همین موضوع منجر به ایده آل شدن دکوراسیون شما می شود.

شاید برایتان جالب باشد که در دنیای مجازی ” چگونه چوب را رنگ بزنیم “ چطور در گوگل جستجو می شود؟

  • چگونه چوب را رنگ سفید کنیم
  • تغییر رنگ چوب به سفید
  • تغییر رنگ چوب قهوه ای به سفید
  • رنگ چوب فندقی
  • اسپری رنگ چوب
  • تغییر رنگ چوب مبل در منزل
  • رنگ سفید برای چوب
  • انواع جوهر رنگ چوب

 

رنگ آمیزی چوب و آماده سازی های قبل از آن:

نقاشی از جمله روش های قدیمی برای پوشاندن سطح دیوارها، اشیا و… است. هنوز هم در میان مردم رنگ آمیزی جایگاه خاص خود را دارد. با گذر زمان و پیشرفت در ادوات و نوع رنگ ها، این امکان فراهم شد که رنگ آمیزی چوب و حتی سنگ ها به بهترین شکل ممکن انجام شود. امروزه در سطح شهر نقاشی های زیادی بر روی چوب ها مشاهده می کنید که منظره زیبایی را فراهم می کنند و حتما این سوال برای شما پیش می آید که نحوه رنگ آمیزی چوب به چه صورت است. در این قسمت از مقاله به تفصیل پیرامون چگونه چوب را رنگ بزنیم صحبت خواهیم کرد:

 

سطح چوب را کاملا صاف کنید


قسمت های مورد نظر را تفکیک نمایید


رنگ آمیزی زمینه را انجام دهید


رنگ اصلی را بر روی چوب اعمال کنید


به نحوه رنگ آمیزی چوب توجه کنید


سطح رنگ آمیزی چوب را سمباده بکشید


سطح چوب را کاملا صاف کنید

چوب یک سطح نامنظم دارد دارد، اگر بر روی آن دست بکشید، خاک اره های موجود بر روی آن در دست شما فرو می روند. قبل از رنگ آمیزی چوب ابتدا باید این سطح را کاملا صاف کنید چرا که در غیر این صورت برجستگی هایی را ایجاد کرده و نمای رنگ آمیزی چوب، زیبایی خود را از دست می دهد.

شما برای این منظور باید بر روی چوب را سمباده بکشید اما قبل از این کار، یکی از مهمترین مراحل آماده سازی چوب برای رنگ آمیزی این است که بتونه کاری انجام شود. در چوب ها چاله ها و حفره های کوچکی وجود دارد که موقع رنگ آمیزی چوب به خوبی خود را نشان می دهند. لذا توصیه ما این است که در راستای آماده سازی چوب برای رنگ آمیزی ابتدا بتونه کاری انجام گرفته و سپس به سراغ سمباده کشی بروید. این دو عمل به ترتیب و در نهایت کمک می کنند تا سطح چوب، کاملا یکنواخت و منظم گردد.

 


قسمت های مورد نظر را تفکیک نمایید.

فرض کنیم که شما قرار است رنگ آمیزی چوب را در یک مجسمه انجام دهید  که لازم است چندین رنگ در آن به کار برود. در این مرحله از آماده سازی چوب برای رنگ آمیزی شما باید برای رنگ کردن هر قسمت، تمامی قسمت های دیگر را با پلاستیک، فویل و… بپوشانید تا رنگ به قسمت های دیگر وارد نشده و رنگ آمیزی چوب خراب نشود.

 


رنگ آمیزی زمینه را انجام دهید.

قبل از رنگ آمیزی چوب باید ابتدا یک رنگ اولیه بر روی چوب خود انجام دهید. اگر تا به حال رنگ آمیزی چوب را انجام داده باشید متوجه می شوید که این رنگ اولیه، سریعا جذب چوب می شود لذا زیبایی و جلا ندارد. توجه داشته باشید که با توجه به جنس خاص چوب، فراموش نشود که قبل از اعمال رنگ اولیه، حتما یک لایه روغن مخصوص نقاشی بر روی سطح چوب قرار دهید تا رنگ های بعد به زیبایی بتوانند بر روی اشیا و دیوار چوب، ماندگار شوند.

 

چگونه چوب را رنگ بزنیم

 

فراموش نکنید که نوع رنگ اولیه که در رنگ آمیزی چوب استفاده می کنید، بر روی رنگ نهایی تاثیر می گذارد. به این معنا که اگر شما می خواهید در نهایت رنگ آمیزی چوب شما روشن به نظر برسد، باید برای رنگ اولیه، به سراغ رنگ های روشن بروید.

 


رنگ اصلی را بر روی چوب اعمال کنید.

اکنون بعد از خشک شدن لایه رنگ اولیه، نوبت به رنگ آمیزی چوب با رنگ اصلی می رسد. برای این منظور توجه کنید که اولا قلمو باید کاملا خشک، تمیز و بدون مشکل باشد. اگر قلموی شما خراب باشد و یا فرچه های آن نامرتب باشند، رنگ آمیزی چوب شما خراب می شود. شاید این مطلب برای شما عجیب باشد که بخشی از آماده سازی چوب برای رنگ آمیزی به نوع ادوات متناسب با چوب هم مرتبط می شود.

 


به نحوه رنگ آمیزی چوب توجه کنید.

مسئله مهم در رنگ آمیزی چوب این است که شما چگونه نقاشی را انجام دهید. چوب بافتی است که از مواد طبیعی ساخته شده و راه راه است لذا شما برای رنگ آمیزی چوب باید قلمو و یا هر وسیله دیگر را در جهت آن ها حرکت دهید.  از طرف دیگر باید دقت داشته باشید که هر قسمت از رنگ آمیزی چوب، به قلمو خاص خود نیاز دارد.

برای مثال فرض کنیم که شما می خواهید یک مجسمه را رنگ آمیزی کنید در این صورت برای قسمت های باریک، درزها و قسمت های کوچک با از قلموی باریک و ظریف استفاده کنید با این کار دقت رنگ آمیزی بیشتر می شود.

 


سطح رنگ آمیزی چوب را سمباده بکشید.

بعد از اتمام رنگ آمیزی چوب باید حتما مجددا سمباده کشی انجام شود چرا که در زمان نقاشی ممکن است خرده های چوب بر روی سطح بیایند. منتهی توجه داشته باشید که این سمباده کشی به نحوی نباشد که منجر به از بین رفتن رنگ ها بشود.

دو نکته مهم در رنگ آمیزی چوب:

  • اگر قرار است چوبی را رنگ کنید که قبلا نقاشی شده است، جهت آماده سازی چوب برای رنگ آمیزی باید سمباده کشی انجام شده و کلیه رنگ ها از بین بروند.
  • نوع رنگ انتخابی برای رنگ آمیزی چوب متناسب با نوع شی و یا کاربرد چوب در ساختمان باشد تا از زیبایی رنگ آمیزی لذت ببرید.

امیدواریم در این مقاله به سوالی که ابتدای بحث مطرح شد یعنی ” چگونه چوب را رنگ بزنیم ” رسیده باشید . در اینجا به برخی از مقاله هایی که ممکن است برای شما جذاب باشد اشاره می کنیم :

 

کاغذ دیواری

نمای ساختمان

نصب کاغذ دیواری

نقاشی ساختمان غرب تهران 

بازسازی ساختمان های قدیمی

دکوراسیون و دکوراسیون داخلی منزل

5/5 - (4 امتیاز)

همچنین ببینید

نصب کاغذ دیواری

آیا به خدمت نصب کاغذ دیواری نیاز دارید؟   ارائه خدمات دکوراسیون داخلی منزل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

درخواست سریع و آسان خدمات منزل در اپلیکیشن خدمت از ما برای دریافت اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید.

خدمت از ما