خانه / ساختمان / 10 نکته که قبل از رنگ آمیزی نمای ساختمان باید بدانید

10 نکته که قبل از رنگ آمیزی نمای ساختمان باید بدانید

در بحث نقاشی ساختمان یکی از قسمت هایی که نیاز به رنگ آمیزی دارد، رنگ آمیزی نمای ساختمان است. این که ظاهر بیرونی ساختمان شما چگونه باشد تاثیر زیادی بر روی زیبایی خود ساختمان و زیباسازی شهر خواهد داشت. در سال های اخیر شهرداری در تمامی شهرها و مناطق ایران، یکی از شرایط صدور پایان کار در ساخت و ساز را برحسب نمای ساختمان ها قرار می دهد و همه صاحبان سرمایه موظف هستند نمای بیرونی ساختمان را برحسب قوانین مصوب، رنگ میزی و یا طراحی کنند.

لازم است بدانید که نقاشی نمای ساختمان با نقاشی داخل ساختمان کاملا متفاوت است. قسمت بیرونی هر خانه و ساختمانی با شرایط آب هوایی، دود و گرد و غبار، رفت و آمد مردم و… ارتباط مستقیم دارد که به شدت بر روی ماندگاری و زیبایی رنگ تاثیر خواهد گذاشت. لذا باید برای رنگ آمیزی نمای ساختمان به نکات مهمی توجه داشت که در این مقاله به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت.

 

شاید برایتان جالب باشد که در دنیای مجازی درباره ” 10 نکته که قبل از رنگ آمیزی نمای ساختمان باید بدانید “ کاربران دنبال چه چیزی هستند ؟

 

10 نکته که قبل از رنگ آمیزی نمای ساختمان باید بدانید

 

انتخاب بهترین رنگ متناسب با اقلیم منطقه


انتخاب رنگ براساس جمعیت و ترافیک


انتخاب بهترین رنگ از نظر کیفی


صاف و تمیز کردن سطح دیوارها


مرمت کردن نمای ساختمان


زیر سازی برای دوام رنگ


تعیین جهت و میزان رنگ مورد استفاده


در نظر گرفتن تمهیداتی جهت جلوگیری از آسیب به مردم


استفاده از مواد عایق به عنوان محافظ


استفاده از ترکیب رنگ مناسب

 


انتخاب بهترین رنگ متناسب با اقلیم منطقه

همان گونه که کر کردیم میزان موفقیت در رنگ آمیزی نمای ساختمان و مدت زمان ماندگاری آن بستگی به شرایط اقلیمی حاکم در منطقه دارد. برای مثال در مناطق شمالی کشور که در اغلب سال بارندگی وجود داشته و هوا مرطوب است، نوع رنگ انتخابی برای رنگ کردن نمای ساختمان باید با رنگ مورد نظر در مناطق کویری و خشک متفاوت باشد. در شما باید از رنگ هایی برای نقاشی نمای ساختمان استفاده نمود که در برابر شدت و میزان بارش مقاوم بوده و در مدت کوتاهی، کمرنگ نشود. حتی بارها دیده شده است که در مناطق پرباران، رنگ نمای ساختمان به صورت لکه لکه شده و زیبایی خود را از دست داده است.

زنگ آمیزی نمای ساختمان

رنگ آمیزی نمای ساختمان


انتخاب رنگ براساس جمعیت و ترافیک

در کلان شهرها به دلیل جمعیت زیاد و در نتیجه تعداد زیادی از وسایل نقلیه که در سطح شهر وجود دارد، رنگ نمای ساختمان به شدت توسط آلاینده ها متاثر شده و در نتیجه خیلی زود کدر می شود. در نتیجه در چنین مناطقی برای رنگ آمیزی نمای ساختمان باید رنگ هایی را انتخاب نمود که نسبت به جذب آلاینده، دوده و گرد و غبار، تقریبا عایق هستند.

 


انتخاب بهترین رنگ از نظر کیفی

با توجه به این که رنگ نمای ساختمان در اثر عوامل محیطی ماندگاری خود را زودتر از دست می دهد در نتیجه توصیه می شود که باری رنگ آمیزی نمای ساختمان از رنگ هایی با کیفیت بالا استفاده کنید تا پایداری طولانی مدتی داشته باشند. در غیر این صورت شما باید ظرف مدت کوتاهی، برای نقاشی نمای ساختمان اقدام کرده و هزینه نمایید. پس بهترین کار این است که از همان ابتدا برای خرید یک رنگ با کیفیت هزینه کنید تا دوباره کاری رخ ندهد.

 


صاف و تمیز کردن سطح دیوارها

قبل از این که رنگ آمیزی نمای ساختمان را شروع نمایید باید دیوارها و کلیه قسمت های مد نظر،صاف شده و از هر گونه آلودگی و کثیفی پاک شوند. مسلما نمای ساختمان در اثر استفاده از مصالحی همانند سیمان، گچ و… زبر و ناهموار است اگر بر روی چنین سطحی رنگ آمیزی را انجام دهد، نقاشی نمای ساختمان زیبا نخواهد شد. از طرفی وجود هر گونه لکه و کثیفی بر روی دیوارها منجر می شود تا رنگ مورد استفاده نتواند زیبایی و جلای خود را به خوبی نشان دهد در نتیجه نمای ساختمان زشت خواهد شد.

 


مرمت کردن نمای ساختمان

قبل از رنگ آمیزی نمای ساختمان کلیه قسمت ها بررسی کرده و در صورتی که دیوارها نیاز به مرمت و بازسازی دارند، اولویت برای ترمیم خواهد بود. چرا که ممکن است بعد از مدتی دیوار ریزش کرده و تمامی زحمات شما برای نقاشی نما ساختمان هدر برود.

 


زیر سازی برای دوام رنگ

برای این که رنگ آمیزی نمای ساختمان دوام داشته و برای چندین سال ماندگار باشد باید قبل از این که رنگ صلی و آخرین لایه رنگ را اعمال نمایید، چند لایه رنگ را به عنوان آستر بر روی نمای ساختمان پیاده کرده و بعد از شک کردن، لایه رنگ آخر را نقاشی کنید.

 


تعیین جهت و میزان رنگ مورد استفاده

برای این که رنگ آمیزی نمای ساختمان کیفیت بهتری داشته و شما بیشتر بر روی آن تسلط داشته باشید، توصیه می کنیم که جهت رنگ را از بالا به پایین انتخاب کنید. از طرفی به منظور جلوگیری از کم و یا زیاد بودن رنگ، ابتدا مساحت مورد نظر را اندازه گیری نموده و مقدار تقریبی رنگ مورد نیاز جهت نقاشی نمای ساختمان را تعیین نمایید.

 


در نظر گرفتن تمهیداتی جهت جلوگیری از آسیب به مردم

در رنگ کردن نمای ساختمان شما مستقیما با مردم و تردد آن ها سر و کار دارید. در نتیجه باید مراقبت کنید که رنگ و یا وسایل شما سقوط نکند. برای این منظور باید داربست بسته و از ارتفاع مشخصی نسبت به زمین، پوشش هایی همانند پلاستیک و… را به عنوان سقف بر روی داربست قرار دهید تا مردم و همچنین خیابان در اثر نقاشی نمای ساختمان کثیف نشوند.

 


استفاده از مواد عایق به عنوان محافظ

برای این که رنگ نمای ساختمان ماندگار شده و در اثر شرایط اقلیمی همانند بارش، نور خورشید، و… از بین نرود باید بعد از این که عمل رنگ آمیزی نمای ساختمان به اتمام رسید توصیه می کنیم که مواد عایق نسبت به رطوبت، نور و… را به عنوان لایه آخر بر روی رنگ نمای ساختمان استفاده کنید تا در برابر شرایط آب و هوایی و به ویژه اشعه ماورابنفش، محافظت شود.

 


استفاده از ترکیب رنگ مناسب

پیشنهاد می شود که برای رنگ آمیزی نمای ساختمان از ترکیب چندین رنگ استفاده کنید.. با این کار نمای ساختمان شما زیباتر خواهد شد. منتهی فراموش نکنید که این رنگ ها نباید با هم تضاد زیادی داشته باشند چرا که یک نمای زننده را ایجاد خواهد کرد که از دید مردم، زیبایی ندارد. رنگ های مورد استفاده در رنگ کردن نمای ساختمان باید با همدیگر و براساس سبک معماری ساختمان، هارمونی داشته باشند. برای مثال در معماری های سنتی نباید به سراغ ترکیب رنگ های اسپرت و مدرن بروید چرا که جذاب نخواهد بود.

امیدوارم پستی که درباره ی رنگ آمیزی نمای ساختمان برای شما منتشر نمودیم برایتان مفید بوده باشد ، برخی از مطالبی که ممکن است برای شما مفید باشد و شما دوستشان داشته باشید :

نصب کاغذ دیواری 

نصب کاشی و سرامیک

سنگ کاری راه پله

کاشی کاری آشپزخانه

نماکاری ساختمان

 

 

 

 

 

به این پست رای بدهید

همچنین ببینید

نصب کاغذ دیواری

آیا به خدمت نصب کاغذ دیواری نیاز دارید؟   ارائه خدمات دکوراسیون داخلی منزل و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

درخواست سریع و آسان خدمات منزل در اپلیکیشن خدمت از ما برای دریافت اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید.

خدمت از ما