خانه / باغبانی / هرس درخت

هرس درخت

به دنبال خدمات باغبانی هستید ؟

 شما قادر به ارائه خدمات باغبانی  هستید؟

مشاوره و همکاری با ما

 

ارائه خدمات باغبانی ، سمپاشی و هرس درخت فقط در تهران و شیراز

هرس درخت

 

کاردون در جهت هرس درخت 🌿  خدماتی از جمله ، هرس درختان میوه 🌳 ، هرس گیاه و درختان ، هرس زمستانه و هرس تابستانه  به منظور باروری و رشد  مناسب آنها با بهترین امکانات  و قیمت مناسب  و استفاده از مصالح و امکانات  به روز برای شما عزیزان ارائه میدهد . هرس درخت یکی از لزومات در باغباتی درختان است که کاردون در جهت رفع نیاز شما ، بهترین ها را برای شما اعزام میکند . پس در صورتی که نیاز با خدمات باغبانی از جمله هرس درخت داشتید  کافیست روی این شماره  | کلیک کنید تا چاره ای برای شما بیندیشیم . 

 

هرس درختان با کاردون

همانطور که میدانید ، هرس انواع درخت ممکن است با هم فرق داشته باشند ، به طور مثال هرس درخت سیب ،  هرس درخت انگور  هرس درخت زردآلو و.. با هم در تفاوت است و باید حتما یک باغبانی که مسلط به هرس انواع درختان است  , دانش  لازم را دارد ، شروع به کار کند  . چرا که در صورت کوچکترین خطا ، به درخت آسیب می رسد .   خوشبختانه کاردون در جهت هرس درخت انگور ،  نحوه هرس درخت هلو ، نحوه هرس درخت زردآلو ،   و در کل هرس درختان میوه  ، هرس درختان بدون میوه  ، گیاهان و ..تجربه های زیادی را کسب کرده است .

هرس درخت

هرس درخت چیست ؟

هرس درخت  به عمل  بریدن و برداشتن قسمت هایی از یک درخت برای  باروری و سلامت درختان می باشد .  این شیوه تعدادی از تکنیک های باغبانی که در کنترل و رشد درخت کمک میکند  را در بر می‌گیرد.   .  هرس درختان اغلب به معنی بریدن شاخه هاست . در واقع توجه دقیق به هرس و پرورش درختان جوان روی محصول و طول عمر درختان  تأثیر زیادی  می‌گذارد. همچنین پرورش و هرس خوب می‌تواند از صدمه زدن بعدی نقطه انشعاب های   ضعیف که باعث شکسته شدن شاخه‌ها در اثر سنگینی وزن میوه، برف، یا یخ می‌شود، جلوگیری بکند . در ادامه بیشتر به موضوع هرس درختان ، فواید و انواع روش های هرس درخت پرداخته شده است پس با ما همراه باشید  .

 

هرس درخت از جمله خدمات شرکت ما می باشد که  به بهترین نحو توسط باغبان های ماهر ارائه میدهد . پس برای دریافت خدمات باغبانی ☘، طراحی باغچه ، هرس درختان میوه ☘ ، آبیاری قطره ای ، آبیاری بارانی ، باغبانی خانگی ☘ ، سمپاشی درختان ، گل کاری 🌻، پرورش گیاهان  ☘و .. با ما | تماس حاصل فرمایید.

هرس زمستانه به چه معناست ؟

همانطور که خواندید و یا می دانید ، هرس به معنای حذف اندام‌های  اضافی درخت و گیاه برای  رشد، باروری است .  هرس درخت  به روش زمستانه هنگام خفتگی یا خواب زمستانه انجام می‌شود و به آن هرس سیاه هم  نیز گفته می شود . هرس سیاه مربوط به زمانی از سال است که گیاه بدون برگ بوده و در خواب است مهم‌ترین قسمت گیاه  و درخت برای هرس شاخه است چون شاخه‌ها نقش بسیار مهمی را در مقاومت گیاه در برابر فشارهای بیرونی مانند باد ، یخبندان و همچنین وزن میوه‌ها بر عهده ‌دارند. زمانی که می‌خواهید خودتان دست به کار شوید و به  هرس درخت بپردازید  باید به نکات مهمی توجه کنید و شاخه‌های گیاه را به مقدار لازم و بااحتیاط کافی قطع کنید.

 

هرس درخت

اصول اصلی هرس زمستانه

 هرس درخت زمستانه دارای اصولی است که باید رعایت شود ، در  هرس درخت به روش  زمستانه ،  اگر می‌خواهید یک شاخه کامل را حذف کنید، باید از پایین‌ترین قسمت آن را برش دهید تا قسمتی از آن شاخه روی تنه باقی نماند. در این روش بافت زخم‌خورده و به اصطلاح مرده  سریع ترمیم شده و بیماری به آن نفوذ نمی‌کند. دقت کنید که  اگر قطر شاخه بیشتر از ۵ سانتی‌متر باشد، سطح بریده شده باید با چسب باغبانی دارای سم قارچ‌کش پوشانده شود.

 

هرس درخت را تعویق نیندازید  :

هرس درختان  برای پرورش و باروری درختان تاثیر به سزایی دارد . به همین دلیل توصیه می شود هرس درخت را به تعویض نیندازید چون در صورتی که هرس درخت انجام نشود  ممکن است در صورت هرس به درخت آسیب وارد شود در واقع درختی که چند سال هرس نشده را  نباید یک‌باره هرس کرد . هرس شدید یک‌باره می‌تواند باروری درخت را اگر هنوز میوه و گل نداده، چند سال عقب بیندازد یا درخت بارور را دارای محصول کمتری کند یا به‌طور کامل محصول‌دهی آن را متوقف کند.

   اگر شما هم احتیاج به هرس درخت  ، سم پاشی و هر نوع خدمات باغبانی دیگری  دارید ، کادر با تجربه و متخصص ما در این زمینه می تواند به شما کمک کند . پس با ما تماس بگیرید☘  . |  

 

نکاتی در خصوص هرس درخت زمستانه  :

 • زمانی که در هرس درخت زمستانه  می‌خواهید شاخه درخت را حذف کنید ،  توجه داشته باشید که  هرچه زاویه شاخه با تنه به   ۹۰ درجه نزدیک‌تر باشد ، شاخه قوی‌تر بوده و رشد  و باروری بهتری را دارا می باشد    پس هنگام هرس درختان  ابتدا شاخه‌هایی را حذف کنید که با تنه زاویه کمتری دارند و به اصطلاح ضعیف‌تر هستند.

 

 • در هرس درخت دقت داشته باشید که شاخه‌هایی که دارای ۲ انشعاب و  قطرهای متفاوتی داشته باشند ، قوی‌تر هستند؛ بنابراین سعی کنید شاخه‌هایی  که قطر مساوی دارند را حذف کنید  .

 • دقت داشته باشید که  رشد جوانه‌هایی که در قسمت بالایی شاخه قرار دارند سریع‌تر است به همین دلیل هرس قسمت بالایی شاخه ها را با دقت بیشتری انجام دهید  .

 

 •  تابش نور آفتاب یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در رشد درختان مخصوصا درختان میوه است . پس برای اینکه شاخه های اضافی مزاحم نور آفتاب نشوند و سایه نیندازند ، هنگام هرس درختان میوه  سعی کنید شاخه‌های اضافی را از قسمت میانی حذف کنید . شاخه‌های کج و زاویه‌دار حتماً باید حذف شوند

 


 •  در هرس درخت ، تمام شاخه‌های شکسته و خشک‌شده را بریده و بسوزانید. بسیاری از بیماری‌ها و آفات در این شاخه‌ها زمستان را می‌گذرانند.

 • دقت داشته باشید که اگر در هرس درخت زمستانه   شاخه کلفت و سنگینی را می‌برید، مراقب باشید تا پوست و چوب تنه ی درخت جدا نشود   می‌توانید در این صورت هرس درخت  را در ۳ گام انجام دهید؛  گام اول ۱۰ سانتی‌متر انتهای شاخه را به عمق یک‌سوم تا نصف قطر آن از پایین برش دهید. گام دوم برش چند سانتی‌متر عقب‌تر و از بالا به پایین باشد تا این قسمت کامل جدا شود و قسمتی از شاخه که باقی‌مانده را در گام سوم با یک برش قطع کنید.

 


 

 • توجه داشته باشید نباید هیچ وقت قسمت‌های اصلی درخت را هرس کنید. فقط شاخه‌های بزرگ که می‌تواند باعث ایجاد مشکلات متعدد بهداشتی شوند را حذف کنید. همچنین  باید شاخه‌هایی که شکل طبیعی گیاه را از بین می‌برند و از رشد شاخه‌های کوچک‌تر جلوگیری می‌کنند نیز باید هرس کرد .

 

 • هرس درخت در اواخر زمستان برای جلوگیری از پوسیده و فاسد شدن ساقه بهترین زمان است . در صورتی که هرس در تابستان باید انجام شود، در شرایط آب و هوایی مرطوب و بارانی این کار را انجام ندهید.


هرس درخت

 با  هرس درخت مزایای زیر برای درخت خود به ارمغان بیاورید  :

 • هرس درخت به  بهبود سلامت گیاهان کمک شایانی می کند .
 • با هرس درخت   شاخه های مرده و یا زخمی شده توسط بیماری ، حشرات ، حیوانات ، طوفان و … حذف می شود .
 • با هرس درخت   شاخه‌های شلوغ و درهم حذف می شود  .
 • با هرس درختان  شاخه‌های خرد شده یا له شده حذف می شود .
 • با هرس درختان میوه  به تحریک گیاه به رشد و شاخه‌زنی کمک می کند .
 • هرس درخت و گیاه  باعث  زیبایی بخشیدن به منظره و چشم انداز گیاه می شود .
 • با هرس گیاه به تقویت رشد گل و میوه کمک می شود  .
 •  هرس گیاهان باعث حفظ استحکام گیاه می شود  .
 • با هرس درخت   فرم مطلوب برای گیاه یا فرم‌های باغی خاص حفظ می شود .
 • با هرس درخت  شاخه هاي ناخواسته ، بدشکل  ، نابجا و  آلوده به بیماري ها حذف می شود
 • با هرس درخت    شاخه ها  به طور مناسب در کلیه جهات به گونه اي که هوا و نور به میزان کافی در تاج درخت نفوذ کند شکل میگیرند .
 • با هرس درخت بین اندام هاي رویشی و سیستم ریشه تعادل برقرار می شود
 •  با هرس درختان  به درخت  فرم و اسکلت مناسب داده می شود

 

انواع هرس درختان عبارت است از :

 • هرس درخت با روش تنک کردن تاج  : در این روش باید شاخه های سراسر تاج را در  درختان جوان هرس کرد .  این امر با افزایش نفوذ نور و گردش هوائ، فرم و سلامت بیشتری را برای درخت به ارمغان می‌آورد

 

 • هرس درخت با روش بالا بردن تاج : در درختان در حال بلوغ و درختان بالغ شاخه‌های پایینی را حذف کنید.

 

 • هرس درخت با روش کوچک کردن تاج :   شاخه‌های بزرگ‌تر در بالای درخت را  به منظور کاهش ارتفاع تاج ، حذف کنید. هرس تاج برای کوچک کردن آن با بالا بردن تاج متفاوت است زیرا شاخه‌ها بلافاصله از بالای شاخه‌های جانبی برداشته می‌شوند. کوچک کردن تاج فقط زمانی که خیلی ضروری است باید انجام شود.

 

 • هرس درخت با روش مرتب کردن تاج : در این روش باید چوب‌های بیمار، مرده و آسیب دیده را از تاج درخت هرس کنید.


 

زمان مناسب برای هرس درختان  :

بهترین زمان برای هرس درختان ،   اواخر فصل خواب انهاست . با هرس در اواخر زمستان برگ‌های جدید در زمان کوتاهی ایجاد می‌شوند. هرس در این زمان باعث می شود که ،   تصمیم گیری برای هرس در شاخه‌های بدون برگ آسان تر شود . هرس در زمان مناسب می‌تواند از برخی بیماری‌ها و مشکلات فیزیولوژیکی جلوگیری کند .

 

زمان هرس درخت بلوط :

 هیچ وقت هرس درخت بلوط  در جهت  جلوگیری از پوسیدگی   از اواسط بهار تا اواسط پاییز شروع نکنید . اگر  مجبور شدید که هرس درخت بلوط را انجام دهید ، باید   بر روی قسمت زخمی لاتکس یا یک پوشش دیگر قرار دهید تا از جذب سوسک‌هایی که پوسیدگی را گسترش می‌دهند به سمت درخت جلوگیری شود.

 

زمان هرس درخت سیب : 

 برای هرس درختان سیب ، و یا هرس درختان گل‌دار  در اواخر زمستان دست به کار شوید . زیرا هرس در بهار و تابستان باعث افزایش ابتلا به عفونت و گسترش بیماری‌های باکتریایی در درخت می‌شود. اگر هرس درخت  در پاییز و یا اوایل زمستان هم صورت گیرد ، احتمال دارد که قسمت‌های هرس شده خشک شوند یا بمیرند.

 

زمان هرس درختان بدون شیره :

همانطور که میدانید بعضی از درختان شیره ندارند  . مثل درختان افرا، درخت گردو، درخت توس، راش . زمان مناسب برای هرس انها    بعد از اواخر زمستان یا اوایل بهار هرس کرد. می باشد مام . برای جلوگیری از آسیب های احتمالی  به درخت، بهتر است هرس را در اواخر بهار یا اوایل تابستان که برگ‌ها به طور کامل گسترش پیدا کرده‌اند انجام دهید

هرس درخت

نکات مهم در رابطه با هرس درخت سیب :

 •   در هرس درخت سیب یک اصل کلی وجود دارد آن هم این است  که اگر یک شاخه جوان چند سال عمر کرده باشد و باردار شده باشد، آن شاخه پیر شده است و باید برای جایگزین شدن شاخه های جوان و تازه ، آن شاخه های پیر حذف شوند . هرس درختان سیب ، نهال ها در سال اول را بعد کاشت باید با یک قیچی تیز باغبانی سربرداری نمود. پیش از برش زدن باید مطمئن شوید که در پایین محل برش حداقل چهار جوانه وجود داشته باشد، در غیر این صورت محل برش را بالای جوانه چهارم انتخاب نمایید.

 


 

 • در سال های اول تا چهارم با در فصل زمستان یعنی زمان خواب درخت اقدام به هرس کرد و قسمت های صورتی رنگ را نباید هرس کرد  و باید به هرس سیاه پرداخت  .

 

 • در سال پنجم درخت سیب  سالی  که درخت سیب به بار می نشیند و فرم اصلی درخت شکل می گیرد هرس به حداقل مقدار خود می رسد . در این سال  میوه ها به طور جانبی و یا انتهایی بر روی سیخک های یک ساله تا سه ساله یا بر روی شاخه هایی که در سال قبل تولید شده اند، تولید می شوند. و هرس درخت سیب تنها محدود به حذف و قطع شاخه های آلوده ، شاخه های آفت زده ، شاخه های ضعیف و خشک ، پاجوش و شاخه های مزاحم و پیر می شود.  همچنین بخش های صورتی رنگ نیز نباید هرس شوند

 

 • توجه داشته باشید که اگر  هرس درخت سیب به درستی و در زمان مناسب  انجام نشود ، شاخه های اولیه جوان و بارده زود پیر می شوند و باعث تولید میوه های ریز و نامرغوب می شود .  هرس از پیری زودرس درختان جلوگیری می کند. درختان سیب را با توجه به فرم تاج می توان به شکل جامی و پهن پرورش داد.

 


 

هرس سبز یا هرس تابستانه :

هرس تابستانه یا  هرس سبز در طول دوران رشد   درخت صورت می گیرد در واقع این نوع هرس درخت ،    مکمل هرس زمستانه یا خواب می باشد که در اصل عمل تنظیم باردهی و تولید را بر عهده دارد . امروزه هرس تابستانه در مورد درختان پاکوتاه بسیار مرسوم   است.  چون با این کار  تعداد و مقدار شاخه ها و برگ ها کنترل می شود  و  بین رشد شاخه ها و ریشه ها  تعادل برقرار می شود. همچنین با هرس تابستانه  هوا و نور به سهولت در داخل درخت نفوذ کرده و در میزان تبخیر و تعرق موثر بوده و در رنگ و اندازه میوه نقش مهمی دارد.

 

به طور کلی   هرس زمستانه در فرم و رشد شاخه ها موثر است  و هرس تابستانه در تولید و تنظیم باردهی


زمان هرس تابستانه :

 هرس تابستانه از آغاز فصل رویش  درختان   شروع و تا اواخر فصل رویش ادامه دارد . ولی دقت داشته باشید که عملیاتی که در آغاز فصل انجام می شود تقریبا محدودیت کمتری نسبت به دیگر مراحل در طول رشد دارد. هرس در اواسط تابستان می تواند در کنترل رشد درخت به نحو چشمگیری موثر واقع شود.

 
 

 

اصطلاحات در هرس درخت   ☘ :

 • زاويه برگی :  به زاويه  ی بين برگ و ساقه‌ای كه بر روی آن قرار گرفته است می گویند .
 • شاخه جانبی _ Lateral shoot :  به شاخه‌ای می گویند كه از رشد جوانه جانبی موجود در زاويه برگی ساقه ايجاد می‌شود.
 • شاخه عقيم _ Blind shoot :  شاخه عقیم ، شاخه‌ای است كه به طور كامل رشد نكرده و جوانه انتهايی آن سقط شده است. اين نوع شاخه به هیچ وجه رشد نخواهد کرد.
 • شاخه سال جاری _ Current year’s growth : ‌ به شاخه ای می گویند که در اثر رشد جوانه فصل جاری ايجاد می‌شود.
 • شاخه پيشاهنگ _ Leader shoot شاخه‌ای كه رشد فعال داشته و به صورت انتهايی قرار دارد و هر ساله بر رشد آن افزوده می‌شود.
 • جوانه انتهايی _  Apical bud apex : نوك ساقه ، يا بالاترين جوانه موجود بر روی ساقه را گويند.
 • جوانه چوب:  جوانه‌ای كه در اثر رشد آن شاخه توليد می‌شود.
 • جوانه گيری _ Disbudding : ‌به عمل حذف جوانه‌ها يا شاخه‌های اضافی به هنگام آغاز رشد جوانه گيری می گویند .
 • جوانه راكد _ Dormant bud : جوانه‌ای است كه در زاويه برگی قرار گرفته امافعالیتی ندارد ، مگر اينكه شاخه‌ها صدمه ببينند.
 • چوب يكساله: شاخه يا رشدی است كه حداكثر يك سال عمر دارد.
 • جوانه گل: جوانه‌ای كه مولد گل يا خوشه گل است .
 • حذف گلهای خشك _ Dead- head : هرس و حذف گلهای خشك و پژمرده يا غلاف‌های نارس محتوی بذر  گويند.
 • سرزنی شاخه‌های علفی _ Pinch back :‌   به عمل حذف و هرس انتهای شاخه‌های نرم ، شاخه علفی و در حال رشد را كه به كمك انگشتان دست صورت می گیرد ،  پنسمان می گويند.
 • سيخ _ Spur : شاخه كوتاهی است   كه رشد ان بسیار کند است  و خوشه‌های جوانه گل روی آن تشكيل می‌شود.
 • پاجوش _ Sucker : شاخه‌ای كه معمولاً از ريشه گياه در زير خاك و يا در سطح زمين منشاء می‌گيرد. پاجوش‌ها شاخه‌هايی نابارور و ناخواسته هستند.
 • نرك _ Water shoot water sprout : شاخه‌ای است نابارور و نامطلوب كه به شكل عمودی بر روی شاخه‌های مسن ايجاد می‌شود معمولاً برگهای آن از برگهای درخت بالغ كاملاً مشخص و كوچكتر است. گاهی ممكن است در روی تنه درخت نيز رشد كند.


 

مهمترین هرس ها تابستانه عبارتند از:

 • بریدن قسمتهای انتهایی شاخه های تند رشد
 • حذف گلها و میوه های اضافی(تنک)
 • ایجاد زخم بر روی پوست ساقه
 • برداشتن نرکها و پا جوشها
 • هرس بوته­های زینتی
 • هرس برگ

 

 

پس اگر برای درختان و باغچه خود احتیاج به هرس کردن و یا سم پاشی دارید ، کادر با تجربه و متخصص ما در این زمینه می تواند به شما کمک کند . پس با ما تماس بگیرید☘  . | 

 

منبع :  fruit tree pruning advice

4.3/5 - (3 امتیاز)

همچنین ببینید

باغبانی

باغبانی

به دنبال خدمات باغبانی هستید ؟   ☘ارائه خدمات باغبانی منزل در تهران و شیراز☘ …

×

درخواست سریع و آسان خدمات منزل در اپلیکیشن خدمت از ما برای دریافت اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید.

خدمت از ما